Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

Εύκολο πέρασμα από τον Πεντάλοφο

Σε έναν τραγικό αγωνιστικό χώρο η ΑΕΛ συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της στον δεύτερο όμιλο της Γ’ Εθνικής, επικρατώντας 1-5 στην έδρα της Δόξας Πενταλόφου παίρνοντας την όγδοη νίκη της σε εννέα αγωνιστικές.
Στο 26' ο Δημήτρης Γκούρτσας με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ που ήταν και σκορ ημιχρόνου.
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, ο Γκούρτσας κέρδισε πέναλτι, το οποίο θα μετουσιώσει σε γκολ ο Στεφανίδης.
Η ΑΕΛ χωρίς να κάνει φοβερά πράγματα σ’ ένα πεντάλεπτο από το 74' ως το 79' πέτυχε τρία ακόμη γκολ δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.
Στο 75΄ο Δημήτρης Πλιάγκας με διαγώνιο συρτό σουτ, έγραψε το
0 - 3.
Στο 77' ο Κώστας  Νεμπεγλέρας με σκαφτό σουτ «κρέμασε» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, κάνοντας το 0-4  για να έρθει ένα λεπτό αργότερα ο Γκούρτσας να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ, καθώς στο τετ – α – τετ δεν θα αστοχήσει γράφοντας το 0 – 5.
Η Δόξα Πενταλόφου το μόνο που κατάφερε ήταν να σημειώσει… το γκολ της τιμής με τον Σαπάνη στο 82ο λεπτό σκορ που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις
ΔΟΞΑ ΠΕΝΤΑΛΟΦΟΥ (Σαπάνης): Κορώνας, Σεϊζης, Γαβριηλίδης, Καραφυλλίδης, Σαπάνης Ι. (84’ Σταμπουλής), Ταϊρής, Σαραμουρλής (53’ Μ. Σαπάνης), Δαλκίδης, Βακουφάρης, Γκρίλλας (67’ Φλαρούντζας), Ιβάνοφ.

ΑΕΛ (Στράντζαλης):  Σικαλιάς, Αραμπατζής, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης (37’ λ.τ. Σαββίδης), Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (83’ Κόιτς), Ρούσσης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (80’ Πιά), Μπλέντι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χρήστος Τσαλουχίδης (Κιλκίς)
ΒΟΗΘΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΗ: Χρ. Πεντζερετζής (Κιλκίς), Τρ. Ναλμπάντης (Κιλκίς)