Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου 2013

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό...

Ένα πολύ καλό δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετό για την ΑΕΛ να φτάσει σε άνετη νίκη επί του Οδυσσέα Κορδελιού στο Στάδιο Αλκαζάρ με 4-0 και να διατηρηθεί στην κορυφή του 2ου ομίλου με 27 βαθμούς έχοντας 9 νίκες σε 10 παιχνίδια.
Στο πρώτο μέρος οι «βυσσινί» είχαν την υπεροχή, αλλά όχι την ουσία, χάνοντας λίγες ευκαιρίες για να σκοράρουν, απέναντι σε έναν Οδυσσέα, που είχε παραταχθεί αμυντικά.
Και ενώ η εμφάνιση της ΑΕΛ προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο, με την έναρξη της επανάληψης οι «βυσσινί» μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι.
Έτσι μόλις στο 47’ ο Μπλέντι με σουτ και ενώ η μπάλα κόντραρε σε αμυντικούς άνοιξε το σκορ για την ΑΕΛ.
Το 2-0 έκανε ο Γκούρτσας με κεφαλιά στο 49’ μετά από σέντρα του Μήτση.
Στο 74’ ο Γκούρτσας πάλι με κεφαλιά, αλλά αυτή τη φορά από σέντρα του Καρανίκα πέτυχε το 3-0.
Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε ο Παπαϊωάννου με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα.
Περίπου 1.500 οπαδοί βρέθηκαν  στο γήπεδο αψηφώντας το δριμύ ψύχος και υποστήριξαν την ΑΕΛ σε όλη  την διάρκεια του αγώνα χωρίς ακραίες συμπεριφορές ακόμα και όταν το ματς ήταν στην ισοπαλία.
Στο γήπεδο βρέθηκαν και οι Τάσος Κυριάκος μαζί με τον Γ.Διευθυντή του Τυρνάβου Π.Τσιτσιμπή, ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κ.Αγοραστός, ο χρηματοδότης της ΑΕΛ Ευάγγελος Πλεξίδας, ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ Μιχάλης Ζιώγας.

Οι συνθέσεις
ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Αραμπατζής (60' Καρανίκας), Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (70' Παπαϊωάννου), Σαββίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (77' Τζουμάκης), Μπλέντι

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ (Θωμάς Βυρζαμάνης): Παπαϊωάννου, Νικολαΐδης, Κωτσαρής (77' Γιαννιώτης), Βασιλείου, Κομνηνάκης, Κουτσίδης, Βιλανάκης Κ. (63' Ποργιαζίδης), Αντωνιάδης, Καραχαλίδης (70' Μπέλης), Βιλανάκης Αγγ., Παπαδόπουλος