Τετάρτη 20 Αυγούστου 2014

Νέα φιλική νίκη για την ΑΕΛ

Παρουσία 3.000 φίλων της η ΑΕΛ κέρδισε την Αλβανική Ελμπασάνι, με σκορ 3-0 στο πρώτο παιχνίδι της ομάδας επί Λαρισινού εδάφους.
Θετικό τεστ για την ομάδα του Αλέκου Βοσνιάδη που έδειξε πως είναι σε καλό δρόμο.
Επιθετικά η ΑΕΛ δημιούργησε πολλές φάσεις και από τα πλάγια και από τον άξονα, ενώ αμυντικά δεν είχε κανένα πρόβλημα.
Στο 30' ο Σουάνης ανατράπηκε από τον Γκάβα, ο διαιτητής Ζήλος υπέδειξε πέναλτι και ο Αναστασάκος στο αμέσως επόμενο λεπτό έγραψε το 1-0.
Στο δεύτερο μέρος, το 2-0 έκανε ο Περίκο στο 58', ύστερα από λάθος της αντίπαλης άμυνας, ενώ το τελικό 3-0 σημειώθηκε στο 83' με κεφαλιά του Βερδού ύστερα από σέντρα του Μάινθ.
Στη Θύρα 3 ήταν και ο Ζοφρί Ντερνίς ο οποίος παρακολούθησε με τη γυναίκα του την αναμέτρηση, ενώ στο ημίχρονο του φιλικού, ανακοινώθηκε από τα μεγάφωνα του Αλκαζάρ ότι υπέγραψε στην ΑΕΛ.

Συνθέσεις
ΑΕΛ: Αποστολίδης, Μουλόπουλος, Κοντοδήμος, Σαρακατσάνος, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Ζούνιορ, Σουάνης, Περίκο, Τσιλιγκίρης, Αναστασάκος.
Πέρασαν στο 62ο λεπτό και οι: Καρακούτσης, Εσπίν, Καστέλς, Κουρτεσιώτης, Καρανίκας, Πινδώνης, Τσεμπερίδης, Φορνέρ, Μάινς, Μπλέντι, Βερδού

ΕΛΜΠΑΣΑΝΙ: Ρούτσι, Μπασριού, Ντόστι, Τζαούρι, Κατσούλι, Μαλίντι, Γκάβα, Χίλα, Νταλίπι, Ταχιρλάρι, Κότα.
Έπαιξαν και οι: Μουφταράγκα, Μούστα, Λάμτσια, Ιμάμι, Γκιόργκα, Λούτα

Διαιτητής: Ζήλος
Βοηθοί: Καραμπούλας, Παπαδημητρίου (4ος Μπουρμασόπουλος)